logo

Historia Firmy

Grupa Rauschert

Istniejąca od 1898 roku

Grupa Rauschert jest niezależnym, zarządzanym przez rodzinę założyciela przedsiębiorstwem istniejącym od 1898 roku. Na całym świecie zatrudnia około 1200 współpracowników w dwunastu zakładach produkcyjnych i w ośmiu dodatkowych oddziałach dystrybucyjnych. Skorzystaj z naszego ogromnego doświadczenia w produkcji izolatorów ceramicznych, tworzyw sztucznych, kompozytów, powłok, budowy maszyn i instalacji przemysłowych lub wykorzystaj naszą światową sieć dystrybucyjną, a bedziesz zaskoczony naszą znakomitą obsługą.

1898 - rok założenia

Elektryczność to przyszłość

Wraz z wynalezieniem prądnicy przez Werner von Siemens w 1866 roku możliwy jest wiele obiecujący rozwój elektrotechniki. Paul Rauschert senior, z zawodu młynarz zamieszkały w Marchii Brandenburskiej, dostrzegł w tym wielką szansę. 1 lipca 1898 roku założył w Hüttengrund w Turyngii fabrykę produkującą porcelanę elektrotechniczną. Już w 1904 roku, czyli sześć lat póżniej posiada trzy piece cylindryczne i zatrudnia 150 współpracowników, produkując izolatory dla linii napowietrznych, ale też korki do butelek do piwa i uchwyty meblowe.

25 lat istnienia firmy Rauschert

Jubileusz dwudziestopięciolecia firmy

W jubileusz dwudziestopięciolecia firmy 65-letni założyciel jest właścicielem odnoszącą spore sukcesy grupy zakładów. Przejął zakłady w okręgu Kronach i uczynił z nich nowoczesne fabryki: w 1909 roku Pressig, pod kierownictwem swojego szwagra i wspólnika Ernsta Metzlera, w 1912 roku Steinwiesen, prowadzony przez syna Paula i w 1914 roku Steinbach am Wald, kierowany przez syna Carla. Asortyment został uzupełniony o porcelanę oświetleniową (pochłaniacze dymu do lamp gazowych), prowadniki nici, porcelanę akumulatorową, izolatory kotwowe i wiele drobnych artykułów codziennego użytku. Stawka godzinowa dla pracowników wynosi 16 fenigów.

1948 - 50 lat istnienia firmy Rauschert

Pierwsze półwieku istnienia firmy

W 1924 roku Carl Rauschert ginie w wypadku drogowym. Paul musi powrócić do zakładu macierzystego. Jego młodszy brat Egon przejmuje Steinwiesen. W 1927 roku Grupa Rauschert nabywa ważnego konkurenta, Porzellanfabriken Gebrüder Pohl (Fabryki Porcelany braci Pohl) w Schmiedeberg (obecnie Kowary) wraz z zakładami filialnymi w Erdmannsdorf (Mysłakowice) i Haselbach (Leszczyniec). Kierownictwo obejmuje Paul Rauschert junior. Rauschert posiada zatrudnia 2200 pracowników. Steatyt i pyrolit (kordieryt) uzupełniają program produkcyjny. W 1929 roku umiera Paul Rauschert senior. Światowy kryzys gospodarczy mocno dotyka przedsiębiorstwo. Na przełomie lat 1931/32 Rauschert zatrudnia już tylko 60 współpracowników. Z powodu sporu spadkowego w 1933 roku Rauschert traci zakłady Hüttengrund i Steinwiesen, a wraz z zakończeniem wojny w 1945 roku również zakłady na Śląsku. W 1940 roku do firmy dołącza Gottfried Paul Rauschert, a w 1944 roku Paul Ernst Metzler, którzy wraz z Paulem i Egonem Rauschertem rozpoczynają odbudowę firmy. Burzliwy okres zakończył się wraz z wybuchem II. wojny światowej.

1973 - 75 lat istnienia firmy Rauschert

Pomimo trudności dalej istniejemy

W roku 75 roku jubileuszowym Rauschert optymistycznie patrzy na przyszłość. Nawet w trudnych warunkach firma stale udowadnia swoją innowacyjność. W 1950 roku pod kierownictwem Gottfrieda Rauscherta działalność rozpoczyna zakład w Oberbettingen. Ocalałe po wojnie zakłady Pressig i Steinbach am Wald znów pracują pełną parą. W 1965 roku Rauschert ponownie nabywa swój dawny zakład w Steinwiesen. Kierownictwo obejmuje Dietrich Rauschert. W 1966 roku wraz z utratą rynku zbytu na korki do butelek obroty firmy Rauschert spadają o jedną trzecią. Rainer Kober, od 1969 roku dyrektor zarządzający, rozpoczyna w związku z tym w szczególnie dotkniętym kryzysem zakładzie Steinwiesen wprowadzać program artykułów podarunkowych Funny Design. W 1967 roku paleta produktów w zakładzie Oberbettingen zostaje uzupełniona o wyroby wytwarzane metodą wtryskową. Rauschert zatrudnia łącznie 600 współpracowników.

1998 - 100 lat istnienia firmy Rauschert

Zakończyło się pierwsze stulecie istnienia

Grupa Rauschert ma za sobą 25 lat stałej ekspansji. W 1973 roku zakład Rauschert Portuguese staje się pierwszą zagraniczną filią przedsiębiorstwa. W 1976 roku działalność rozpoczyna dział inżynierii procesowej (Verfahrenstechnik) wprowadzający nowe produkty i zajmujący się samodzielną budową instalacji dla branży chemicznej i ochrony środowiska. W 1978 roku grupa Rauschert kupuje od firmy Friedrichsfeld (Degussit) produkcję prowadników nici z tlenku glinu. W 1982 roku grupa Rauschert sięga dalej i otwiera zakład w Madisonville/Tennessee w Stanach Zjednoczonych. Do zarządu przedsiębiorstwa wchodzą Roland P. Rauschert (1990), Dr. Richard Metzler (1993) i Tom P. Rauschert (1997). W 1994 roku grupa Rauschert staje się udziałowcem czeskiego producenta porcelany prasowanej. Powstaje firma Elpor-Rauschert s.r.o. w Bohosudov. W 1995 roku grupa Rauschert uzyskuje certyfikat swojego systemu zapewnienia jakości zgodnie według DIN EN ISO 9001. W 1996 roku grupy Rauschert nabywa fabrykę porcelany Kloster Veilsdorf w Turyngii, będącą przed wojną i po otwarciu granicy jego znaczącym konkurentem. Ponadto powstaje czeska spółka Rauschert s.r.o. w Horni Slavkov. W 1997 roku Rauschert przejmuje swój dawny śląski zakład Erdmannsdorf, obecnie Mysłakowice. W 1998 roku w Hinersdorf w Turyngii utworzona zostaje nowa produkcja steatytu. Rauschert zatrudnia obecnie 1500 pracowników w 10 lokalizacjach.

To już drugie stulecie firmy

Restrukturyzacjia międzynarodowego przedsiębiorstwa

Różne obszary firmy Rauschert tworzą prawnie niezależne podmioty. W 2002 roku wraz z zakupem zakładu ceramicznego w Barcelonie powstaje Rauschert Espana. W tym samym roku w Hermsdorf rozpoczyna się produkcja ceramicznych elementów konstrukcyjnych (ceramika typu PTC). Wraz z założeniem w 2003 roku Rauschert Italia, obecność firmy na rynku rozszerza się w kierunku Europę Południowej. W latach 2003 do 2005 powstają filie w Chinach (Szanghaj), Indiach (Pondicherry) i Meksyku (Aguascalientes). W ten sposób Rauschert podejmuje wyzwania globalizacji. W 2006 roku powstaje przedsiębiorstwo Inopor. To wspólne przedsięwzięcie okazuje się być sprawnie funkcjonującym dostawcą filtratów ceramicznych. W tym samym roku sprzedany zostaje oddział inżynierii procesowej (Verfahrenstechnik). W 2009 roku utworzone zostają nowe oddziały „Elementy konstrukcyjne i podzespoły”, „Inżynieria” i „Rauschert Solar”. Dziś Rauschert jest globalnie obecnym przedsiębiorstwem z dwunastoma zakładami produkcyjnymi i ośmioma dodatkowymi oddziałami dystrybucyjnymi. Oferujemy dostosowane do indywidualnych potrzeb produkty z ceramiki technicznej, kształtek z tworzyw sztucznych, elementy hybrydowe, a dalej moduły i podzespoły, usługi inżynerskie oraz doradztwo dla odbiorców przemysłowych – zawsze na czas - zawsze Rauschert.